Aktywna Rodzina
Według najprostszych definicji rodzina to najważniejsza, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo. Jak więc zatem możemy zdefiniować aktywną rodzinę? Aktywna rodzina to podstawowa grupa społeczna, która spędza czas wspólnie podejmując różnego rodzaju aktywności – uprawia sport, podróżuje, razem poznaje świat. Kluczowa jest zarówno aktywność, jak i to, że podejmowana jest razem.

Nic tak nie wzmacnia więzi – tych między dzieckiem a rodzicem, między rodzeństwem czy dorosłymi, jak wspólne działanie. Podejmując razem aktywność, stajemy się drużyną, w której każdy odpowiedzialny jest za pozostałych, w której wszyscy możemy na siebie liczyć, w której możemy się realizować, wykorzystując mocne strony i wzmacniając te obszary, gdzie czegoś nam jeszcze brakuje.

Bycie aktywnym nie wymaga specjalnych predyspozycji czy umiejętności. To osobisty wybór – raz dokonany, będzie procentował w przyszłości. Dlatego tak istotne jest, by aktywność obecna była w rodzinie na co dzień, od samego początku. Dziecko „zarażone” aktywnym trybem życia przez rodziców lepiej się rozwija – i to nie tylko fizycznie, ale też intelektualnie i społecznie. Obserwując i naśladując aktywnych rodziców, czerpie dobre wzorce, które kształtują jego charakter i stosunek do świata. Dzieci aktywnych rodziców chętnie podejmują kolejne wyzwania, są otwarte na świat i ludzi.

Co zrobić, by stać się aktywną rodziną? To prostsze, niż się zdaje. Wystarczy przeanalizować dotychczasowy tryb życia, ocenić nawyki i zachowania, a potem zastanowić się, w jaki sposób wprowadzić więcej aktywności. Nie oznacza to, że natychmiast musimy zacząć przygotowania do triathlonu, a każde wakacje spędzać na survivalowych wyprawach do dżungli. Małymi krokami, podejmując kolejne wyzwania (spacer czy jazda na rowerze w miejsce, gdzie dotychczas jeździliśmy samochodem; godzina na basenie zamiast w centrum handlowym; wakacyjna wyprawa rowerowa zamiast wyjazdu all inclusive), dotrzemy do celu. Po pewnym czasie aktywność wejdzie nam w krew i stanie się czymś zupełnie naturalnym, bez czego trudno nam będzie sobie wyobrazić życie. Czego wszystkim rodzinom życzę!

Ewa Świerżewska,
redaktor naczelna portalu SportowaRodzina.pl, aktywna mama 2 córek

Aktywna rodzina to rodzina szczęśliwa i warto o tym pamiętać. Nie ma nic cenniejszego od relacji na linii rodzic-dziecko, a sport jest niesamowitym spoiwem, który takie relacje pozwala budować i wzmacniać.

Sport to systematyczność, wewnętrzna dyscyplina, sprawność, zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Aktywność fizyczna sprzyja rozwojowi wielu pożądanych procesów w naszym organizmie. Wpływa między innymi na lepsze trawienie, rozwój i utrzymanie dobrej pracy serca oraz płuc, zapobiega chorobom układu krwionośnego, polepsza mineralizację kośćca wśród dzieci, a także buduje pozytywny obraz własnej osoby, zwiększa sprawność umysłową, poprawia dotlenienie mózgu, przyczynia się do większej produkcji endorfin.

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że dziecko, które aktywnie spędza czas jest bardziej pewne siebie, potrafi szybko się odnaleźć w nowej grupie, a także posiada większą motywację do nauki, optymistycznie patrzy w przyszłość, potrafi stawić czoła wyzwaniom, a przede wszystkim jest zdrowe, uśmiechnięte i pełne energii. Brak aktywności fizycznej w młodym wieku jest przyczyną wad postawy, skłonności do nadwagi, powstawania innych problemów zdrowotnych. Profilaktyka w postaci aktywnego trybu życia pozwala znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Aktywne spędzanie wolnego czasu sprzyja również budowaniu relacji rodzinnych. Dzieci podczas wspólnych gier i zabaw budują swoją tożsamość oraz nabierają prozdrowotnych nawyków.

Robert Grabarczuk,
Trener Mentalny, Certyfikowany Coach, ekspert portalu PsychologiaSportu.pl