Sport








Dlaczego aktywność sportowa jest ważna?
Aby zrozumieć, dlaczego aktywność sportowa najmłodszych jest ważna, zacznijmy od małego ćwiczenia. Jeżeli jesteś rodzicem, zamknij oczy i spróbuj sobie przypomnieć, co najchętniej robiłeś/aś będąc dzieckiem? Gdzie i w jaki sposób spędzałeś/aś czas? Widzisz wakacje na wsi? Grę w piłkę z kolegami? Wycieczki rowerowe do lasu? A teraz pomyśl o swoim dziecku. Jak ono spędza swój wolny czas? Według badań, jeśli dziecko ma od 3 do 16 lat, to z 76% prawdopodobieństwem można zakładać, że właśnie siedzi przed telewizorem lub komputerem. I nie ma znaczenia, że w piwnicy stoi wymarzony rower, a w szafie wisi nowy strój sportowy.

Jako psycholog sportu często spotykam się z pytaniami rodziców, co jest najważniejsze by dziecko chciało uprawiać sport. Najprostszą odpowiedzią jest dawanie pozytywnego przykładu. Najmłodsi uczą się głównie poprzez modelowanie. Jeśli rodzice nie uprawiają sportu, a wolny czas spędzają „skacząc” po kanałach telewizyjnych, szanse na to by sport pełnił ważną rolę w życiu ich pociechy są bardzo małe. Postępowanie rodziców jest dla dzieci inspiracją do podejmowania własnych działań. Najprostszym sposobem zachęcenia dziecka do uprawiania sportu jest więc zmiana własnych nawyków i pokazanie najmłodszym jak przyjemne jest rodzinne aktywne spędzanie czasu.

Żaneta Rachwaniec-Szczecińska,
psycholog sportu, ekspert portalu PsychologiaSportu.pl

 

Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł .Dzieci, które są aktywne sportowo, z reguły radzą sobie lepiej w przedszkolu i w szkole. Rodzinna aktywność fizyczna pozwala nie tylko na to, abyśmy spędzali więcej czasu razem, ale daje też rodzicom szansę na zaszczepienie w dzieciach ważnych życiowych wartości. Siła mentalna, upór w dążeniu do celu, umiejętność samodzielnego działania, a także praca w grupie – to tylko niektóre zalety aktywności sportowej, z których dzieci będą czerpać w dorosłym życiu.

Alicja Dembna,
psycholog sportu, ekspert portalu PsychologiaSportu.pl

 

Aktywność sportowa wspiera odporność organizmu, a zdrowa rodzina to przecież sama radość. Wspólne spędzanie czasu, aktywnie i na świeżym powietrzu, buduje relacje rodzinne w szerszym kontekście niż codzienne rutynowe czynności. Może być również sposobem na oswajanie różnych, nowych emocji, budowanie pewności siebie. Taka aktywność sprzyja tworzeniu zdrowego nawyku dbania o siebie i o swoich bliskich. To czas, który zaprocentuje lepiej niż lokata w banku. Jest to czas, kiedy możemy zrobić coś RAZEM, a nie „obok siebie”.

Sandra Kalinowska,
psycholog sportu, ekspert portalu PsychologiaSportu.pl

 

Polska przestała się ruszać. Jeszcze kilka pokoleń wstecz aktywność fizyczna stanowiła integralną część naszego życia. Dzięki technologicznemu postępowi aktywny styl życia został zmieniony na styl…fotelowy. Dziś wszystko robimy z fotela. Do pracy, do szkoły jeździmy samochodami, a już na miejscu najczęściej siedzimy przy biurkach. Po pracy natomiast stawiamy na telewizję i komputer jako na najlepsze źródło rozrywki. Okoliczności, w których się znaleźliśmy sprawiły, że mało aktywny tryb życia stał się czymś normalnym. W połączeniu z niezdrową dietą i złymi nawykami, brak aktywności fizycznej niesie ze sobą poważne konsekwencje. Według ekspertów właśnie wychowujemy pierwsze pokolenie, które prawdopodobnie nie będzie żyło dłużej od swoich rodziców. Przewiduje się, że wpadniemy w błędne koło stając się coraz bardziej nieaktywni fizycznie. Jako ekspert psychologii sportu i aktywności fizycznej mam za zadanie przeciwdziałanie tym niekorzystnym dla społeczeństwa trendom. Przełamanie tego błędnego koła powinno rozpocząć się w rodzinie. Zmiana zaczyna się od rodziny.

Aktywni rodzice wychowują aktywne dzieci. Dzieci i młodzież z rodzin aktywnych fizycznie mają 10-krotnie mniejsze ryzyko, aby zachorować na otyłość, cukrzycę, choroby serca, nowotwory i inne choroby cywilizacyjne. Co więcej – dzieci, które są aktywne fizycznie mają większą szansę na lepsze oceny w szkole, a co za tym idzie: w przyszłości na lepszą pracę. Aktywność fizyczna niesie olbrzymie korzyści ekonomiczne i społeczne nie tylko dla jednostki, ale i dla całego społeczeństwa. „Rozruszajmy” Polskę – zacznijmy od rodziny.

Grzegorz Więcław,
psycholog sportu, ekspert portalu PsychologiaSportu.pl

 

Sport kształtuje charakter – wytrwałość, sumienność, pewność siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, radzenia sobie z trudnościami, współpracy w grupie, komunikacji. Bycie osobą aktywną niesie ze sobą nieocenione korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Rodzicie wychowując swoją pociechę „zaszczepiają” w niej pewne wartości, uczą właściwych postaw i motywują do podejmowania kolejnych wyzwań. Dzieci przejmują od dorosłych prezentowane przez nich postawy, również wobec sportu. Rodzice są kluczowym ogniwem wspierającym rozwój dziecka również w tym zakresie. Badania potwierdzają, że zainteresowanie aktywnością dziecka, wspieranie, dopingowanie (ale nie potęgowanie stresu), pomaganie w interpretowaniu porażek jako nauki na przyszłość, wiara w zdolności dziecka sprawiają, że dziecko odczuwa większą przyjemność ze swojej aktywności, chętniej kontynuuje przygodę ze sportem i odnosi na tym polu większe sukcesy.

Magdalena Kemnitz,
psycholog sportu, ekspert portalu PsychologiaSportu.pl