Odżywianie
Programowanie żywieniowe dla zdrowia najmłodszych

Najważniejsze dla zdrowego rozwoju dziecka są pierwsze 3 lata, a więc pierwsze 1000 dni życia – tylko w tym czasie mamy szansę zaprogramować jego metabolizm, czyli zadbać o jego zdrowie i właściwe nawyki żywieniowe w przyszłości. By mówić o tej ważnej sprawie Fundacja NUTRICIA we współpracy z instytucjami partnerskimi stworzyła Program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. Główną platformą komunikacji Programu jest strona internetowa www.1000dni.pl, na której można znaleźć wiele cennych wskazówek i praktycznych narzędzi, które ułatwiają planowanie zdrowej diety kobiet w ciąży i najmłodszych dzieci.

Dlaczego 1000 dni?
Program „1000 pierwszych dni dla zdrowia” jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach w Polsce problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat, który wynika przede wszystkim z błędów rodziców i opiekunów w żywieniu najmłodszych. Warto wiedzieć, że w tym szczególnym czasie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu w dorosłym życiu.

Internetowe kompendium wiedzy
Wszystkie niezbędne informacje i wskazówki dotyczące właściwego planowania diety malucha rodzice znajdą na www.1000dni.pl. Na stronie opisano m.in. i 5 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni oraz uruchomiono quizy, sprawdzające wiedzę o zdrowym żywieniu dzieci i o znaczeniu warzyw w diecie najmłodszych. Na stronie dostępne są też praktyczne narzędzia, m.in. ułatwiające przeliczanie zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki (dostępne w zakładce: http://www.1000dni.pl/narzedzia-na-1000-pierwszych-dni/):

  • Kalkulator witaminy D i wapnia, które powinny być podawane wraz z jedzeniem w odpowiednich ilościach;
  • Kalkulator zapotrzebowania na wodę, dzięki któremu rodzic czy opiekun dziecka może sprawdzić ile wody dziecko powinno pić w odniesieniu do masy ciała;
  • Kalkulator wapnia dla kobiet w ciąży – podaż odpowiedniej ilości wapnia jest równie ważna z punktu widzenia mamy i rosnącego w jej brzuchu dziecka, dlatego należy kontrolować poziom wapnia już w ciąży;
  • Siatki centylowe, które pozwalają kontrolować zdrowie dziecka poprzez ocenę jego rozwoju fizycznego;
  • Kalkulator BMI (indeks masy ciała) dzieci, dzięki któremu można sprawdzić czy dziecko ma odpowiednią wagę w stosunku do wzrostu.

Szerokie działania edukacyjne
W Program „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wpisują się również działania edukacyjne takie jak warsztaty dla blogerów i dziennikarzy na temat zasad programowania żywieniowego najmłodszych czy ogólnopolska debata „1000 pierwszych dni dla zdrowia w domu i w żłobku” z udziałem Partnerów Programu oraz przedstawicieli publicznych zespołów żłobków w 14 miast w Polsce. Banki Żywności w Łodzi i w Olsztynie realizują projekty edukacyjne, wyłonione w konkursie grantowym Federacji Polskich Banków Żywności i skierowane do rodzin szczególnie potrzebujących. Do końca roku oba Banki przeprowadzą łącznie 120 warsztatów edukacji żywieniowej.

Program „1000 Pierwszych Dni dla Zdrowia” powstał z inicjatywy Fundacji NUTRICIA,
która zaprosiła do współpracy kilkanaście instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Obecnie partnerami Programu są: Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Miejski Zespół Żłobków w Łodzi, Zespół Żłobków m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci „Zdrowe Pokolenia” oraz Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń”. Program jest pierwszym realizowanym na tak szeroką skalę, z tak dużą siecią Partnerów programem edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci. Nigdy wcześniej żadna instytucja nie zajęła się tym tematem tak kompleksowo. A temat jest przecież szczególnie istotny – od jakości żywienia w pierwszych latach życia zależy zdrowie każdego z nas!

Dowiedz się więcej na www.1000dni.pl