Dorota Zawadzka o Aktywnej Rodzinie
Kiedyś na placu zabaw obserwowałam dzieci szczególną uwagę zwracając na ich rozwój fizyczny. Zastanawiałam się z czego wynika, że trzyletnia dziewczynka z radością wspina się na dla niej ogromne drabinki, podczas, gdy stojąca obok pięciolatka zachęcana przez mamę do tego samego wybucha płaczem. Dzieci z tego samego środowiska, rosnące obok siebie mają zupełnie inne umiejętności.
My dorośli wciąż często uważamy, że najważniejsze jest to co nasze dzieci mają w głowach. Tak to rzeczywiście nadzwyczaj istotne. Powinniśmy starać się wychować dzieci na mądrych dorosłych. Przyglądając się jak wygląda codzienność życia dziecka od jego najmłodszych lat, a nawet miesięcy widać wyraźnie, że co najmniej równie ważne jest to, jak przebiega jego rozwój fizyczny.
Spostrzegłam niestety pewną niepokojącą tendencję, która polega na coraz częstszej bierności rodziców i ograniczaniu się li tylko, do przyglądania się dziecięcym zabawom. To częsty obrazek z naszych parków.
Dzieci przy piaskownicy lub huśtawkach a rodzice w oddaleniu na ławeczkach zatopieni w rozmowie. Mają oczywiście baczenie i w razie potrzeby ruszają do akcji, ale pozostają w tle. Zupełnie inaczej wygląda to w niektórych krajach, które odwiedziłam. W Hiszpanii, Niemczech czy Szwecji całe rodziny bawią się wspólnie. Młodsze dzieci wraz z rodzicami tworzą na placu zabaw kolorową grupę, w której na pierwszy rzut oka trudno zorientować się kto się lepiej bawi. Wszyscy są razem i to bardzo ważny element, który częstokroć decyduje o naszych – w przyszłości – dorosłych losach.
Dlatego właśnie z radością wspieram kampanię społeczną Aktywna Rodzina organizowaną przez Stowarzyszenie Sportowe Maluszki. Inicjatywę, która nie tylko pomaga dzieciom rozwijać i zachować sprawność fizyczną, ale również wspiera rodziców oraz aktywizuje kontakt z dziećmi.
Z całego serca życzę wszystkim zdrowych i uśmiechniętych dzieci.
Dorota Zawadzka

|
 |
Zobacz co mówi Dorota Zawadzka o Aktywnej Rodzinie:
Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem?
Od kiedy możemy zacząć angażować dziecko w aktywności sportowe?
Jak kształtować nawyk uprawiania sportu?
Jak radzić sobie z nagłą niechęcią dziecka do uczastniczeniaw zajęciach?
Jakie są korzyści dla 6-miesięcznego dziecka z zajęć ogólnorozwojowych?
Jak rozwijać więź między rodzicem a dzieckiem?