Zdrowie

Dodatkowo


- zdrowe stopy
- zdrowy kręgosłup
- zdrowe odżywianie
Postaw na zdrowe odżywianie Twojego dziecka

Kiedy nasze dziecko kończy pierwszy rok życia, wchodzi w jeden z najbardziej fascynujących i zarazem krytycznych etapów kształtowania swojego przyszłego stanu zdrowia. W tym okresie (pomiędzy 1 a 3 rokiem życia) rozwijają się preferencje i nawyki żywieniowe, i jeśli są złe, takimi pozostają na całe życie, wprowadzając funkcjonalny „żywieniowy chaos”. Jeśli są dobre, gwarantują dziecku harmonijny rozwój oraz szansę na zdrowotne i sportowe mistrzostwo.

To, co charakteryzuje dziecko w tym wieku, to żywiołowa ciekawość i gotowość do poznawania różnych smaków. Jest to więc okres, kiedy można stopniowo rozszerzać jadłospis dziecka. Oczywiście zdarza się, że dziecko odrzuca proponowane potrawy z uwagi na smaki inne niż te, które dziecko do tej pory znało. Po pierwsze, w takiej sytuacji nie należy łatwo się poddawać. Pomimo możliwych niepowodzeń, próbujmy podawać dziecku nowe potrawy, oczywiście na początku w symbolicznych ilościach. Pamiętajmy też, że płacz jest nierzadko znanym dziecku orężem w „walce” o ulubioną przekąskę, której być może nie ma na liście „zdrowych”. Jest to prawdziwa próba sił dla obu stron, pamiętajmy jednak, że warto być cierpliwym w kształtowaniu nawyków żywieniowych dziecka. Po drugie to, co jest najbardziej pożądane w rozwoju dziecka, to zmiany, w tym także te żywieniowe. Dlatego warto być konsekwentnym, ponieważ wzory postaw i zachowań (także odnoszących się żywienia), które utrwalą się w pierwszych latach życia dziecka, mają szansę przetrwania bez względu na to, czy są korzystne, czy też nie.

Przyjrzyjmy się temu jakie nawyki wyrabiają w dziecku Dziadkowie. To nie żart! Dziadkowie to chodzące źródło miłości. Ale gdy ta jest źle pojmowana, prowadzi do przekarmiania. Obraz „barokowego aniołka” jako wzorca zdrowego i krzepkiego dziecka odchodzi na szczęście w niepamięć ale pamiętajmy że osobami najczęściej przekarmiającymi dzieci są Dziadkowie. Zapanujmy nad tym wyjaśniając w przyjacielskiej rozmowie jakie ramy „żywieniowe” wytyczyliśmy dla naszego dziecka. Potem pilnujmy wdrożenia planu żywieniowego. Powodzenia

Ile posiłków w ciągu dnia powinno jeść nasze dziecko?
Małe dzieci powinny dostawać w ciągu dnia 4 – 5 posiłków podzielonych na 3 posiłki podstawowe (śniadanie, obiad i kolacja) i 1 lub 2 uzupełniające (drugie śniadanie i podwieczorek).

Częstotliwość posiłków jest bardzo ważna. Dzieląc posiłki na 5 części i rozkładając je odpowiednio w ciągu dnia, zapewniamy dziecku równomierną i wystarczającą podaż energii, niezbędną dla zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Możemy też mieć pewność, że w ciągu dnia nie będzie okresów o zbyt małej (niewystarczającej w stosunku do potrzeb) ilości energii, a tym samym nie dopuścimy do powstania poważniejszych błędów żywieniowych.

Co i ile dziecko powinno jeść?
Najlepszym sposobem uzmysłowienia sobie jakie są potrzeby żywieniowe dziecka, jest stosowanie modelowego talerza żywieniowego, który dzieli to, co i ile dziecko ma zjeść, w zależności od pory dnia. Taki modelowy talerz doskonale ilustruje udział poszczególnych grup produktów, pokazując także wielkość tych porcji w jadłospisie dnia. Można taki talerz znaleźć pod adresem: http://www.choosemyplate.gov

Jakie produkty żywnościowe należy stosować w żywieniu dziecka?

Wszystkie produkty, które dziecko powinno dostawać do zjedzenia w ciągu dnia, można podzielić na:

 1. Produkty zbożowe.
 2. Produkty białkowe, które dzielimy na produkty mleczne, oraz mięso, drób, ryby i nabiał.
 3. Tłuszcze.
 4. Warzywa.
 5. Owoce.
 6. Tłuszcze.

Często Rodzice zadają pytanie ile z tych produktów dziecko powinno zjeść w ciągu dnia, a także jakie produkty można dziecku podawać, a jakich należy unikać. Np. często pojawia się pytanie o rodzaj pieczywa. Wszystkie te informacje znajdą Państwo w tabeli:

Produkty grupa: Ilość w ciągu dnia: Polecane: Które powinny być ograniczone:
 Zbożowe.   5 porcji.
 • Chleb: pszenny,mieszany, żytni, ryżowy.
 • Rodzaje pieczywa: jasne pełnoziarniste, płatki zbożowe, kasze (drobne i grube), ryż.
 • Gotowe wypieki nabazie tłuszczów utwardzanych.
 • Słodkie płatki śniadaniowe.
 Produkty mleczne.   3 porcje w tym 2porcje mleka + 1 porcja produktów mlecznych. Mleko słodkie, jogurtkefir. Produkty smakowedosładzane cukrem lub słodzikiem.
 Mięso, drób ryby i nabiał. 1 – 2 porcjedziennie.
 • Wysokiej jakości świeże,chude mięso.
 • Ryby: 1 – 2 razy w tygodniu.
 • Jajka: 3 – 4 jaja w tygodniu (średnio ½ jajka dziennie).
Mięsa tłuste, niskiejjakości, surowe.
Warzywa. 5 porcji.
 • Warzywa sezonowe, zmałych lokalnych upraw.
 • Warzywa ciemnozielone liściaste: brokuły, jarmuż.
 • Warzywa strączkowe: groch, fasola, soczewica, soja.
 • Warzywa ciemnoczerwone, pomarańczowe i żółte: pomidory, papryka, marchew, dynia, fasolka szparagowa.
 • Warzywa zielone: groszek, szpinak, sałata.
Te, które wywołująnietolerancję objawiającą się kłopotami trawiennymi.
Owoce. 4 porcje. Owoce krajowe z małychlokalnych upraw. Przetworzone w formie wysokosłodzonych syropów.
 Tłuszcze. 1 – 2 porcji. Mleczne, Oliwa z oliwek,olej rzepakowy, sojowy, lniany. Utwardzane.Ile dziecko powinno pić?
W wieku 1 – 3 lat około 1300 ml/dobę, między 4 – 6 rokiem życia: 1600 ml/dobę, między 7 – 9 rokiem życia: 1750 ml. Do 9 roku życia ilość wypijanej wody nie jest powiązana z płcią dziecka.

Po ukończeniu 9 roku życia ilość wody dostosowana jest do płci dziecka:

Wiek

Mililitry

     Chłopcy

10 -12

2100

13 -15

2350

16 -18

2500

Dziewczęta

10 -12

1900

13 -15

1950

16 -18

2000

Dla dzieci wskazane są wody niskosodowe (mniej niż 20 mg sodu/1 l) i niskomineralizowane (<500 mg/1 l rozpuszczonych składników). Dla dzieci starszych stopień mineralizacji wody może być wyższy (więcej niż 1000 mg/l).